Kripto Para Sözlüğü

  • Konuyu başlatan Ercüment Çözer
  • Başlangıç tarihi
E

Ercüment Çözer

Adres: Blockchain üzerinden kripto paralarla ödeme yapmak ve almak için kullanılan Alfanumerik karakterler bütününe verilen isimdir.İşlem güvenliğiniz için, her işleminizde farklı adresler de kullanabilirsiniz. Bu işlem mahremiyeti korur ve paranızın herkes tarafından izlenebilirliğini bir ölçüde azaltır.

Örnek:1mqSPTYYC8CQPxyV53nCju3kk5YfpQqA2

AltCoin: Bitcoin’e alternatif olarak sunulan kripto para birimleri için kullanılan toplu isim. Litecoin, Feathercoin ve PPcoin; bunların hepsi birer altcoindir.

Bitcoin : Sembolü ฿, kısaltması BTC olan sanal para birimidir.

Bitpay: Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

Block: Blok, blok zincirinde bekleyen birçok işlemi onaylayan ve içeren bir kayıttır. Yaklaşık her 10 dakikada bir (bu süre değişkendir), işlemleri içeren ortalama bir yeni blok madencilik yoluyla blok zincirine eklenir.

Blockchain: Blok zinciri kronolojik sırada tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık günlüğüdür. Blok zinciri bütün Bitcoin kullanıcıları tarafından paylaşılır. Bitcoin adreslerinin bakiyesini kontrol etmek için ve iki kat harcamayı önlemek için kullanılır.

Chargeback: Türkçe’ye ters ibraz olarak çevrilen chargeback kredi kartı veya paypal ile ödemesi yapılan ancak karşılığında alınması gereken mal veya hizmeti hiç veya gereği gibi alınmaması nedeniyle ödenen paranın ilgili kredi kartına iade edilmesi işlemine verilen isimdir.
 

italian

Yeni Üye
Ben buna cok kosturdumda bedava degmiyor 3 ay sonunda vere vere 10 dolar verdiler onada 50 dolar yatirim.istediler sacma buldum
 
Üst